Konkordato Danışmanlıkları
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Konkordato Danışmanlıkları
Konkordato Danışmanlıkları

Konkordato Danışmanlığı

Konkordato hazırlık süreci, mali verilerinizin konkordato müessesesine uygun olup olmadığının araştırılıp raporlanması, konkordato ön projesinin hazırlanması, makul güvence raporunun hazırlanması, dava başvuru ve takip sürecinin yönetilmesi, geçici süre ve kesin süre danışmanlık hizmetinin verilmesi, alacaklı olunan firmaların konkordato ilan etmesi halinde yasal haklarınızın takibi ve tahsili konularında TÜM GRUP olarak uzman ekibimizle yanınızdayız.

Konkordato Nedir?

Konkordato, borçlunun yaptığı teklifin nitelikli çoğunlukta (%50+1) alacaklılar tarafından kabul edilmesi ve mahkeme tarafından karar verilmesi sonucu, kendisine uygun koşullar çerçevesinde ödemesini mümkün kılan bir hukuki imkandır. Aslında konkordato, borçlu ile alacaklılarının kanunda belirtilen şartlarda ortaya çıkan bir anlaşmadır. Konkordato hem borçluyu hem de alacaklıyı koruyan bir müessesedir.

Konkordato Türleri;

Vade Konkordatosu: Borçların belli bir vadeye yayılmasını öngöürür. Alacaklıların %50’sinden fazlasının kabulü ile bu borçlar tüm alacaklılara projede belirtilen vadelerde ödenir.

Tenzilat Konkordatosu: Borçların belli bir oranının ödenmesi projede öngörülür. Alacaklıların %50’sinden fazlasının kabulü ile bu borçlar tüm alacaklılara tenzilatlı haliyle borcun vadesinde ödenir.

Malvarlığının Terki Suretiyle Konkordato: Bu konkordato türünde, borçlu, adi konkordatoda olduğu gibi alacaklılarına para ödemeyi teklif etmez. Borçlu, malvarlığını alacaklılara terk ederek, malvarlığının alacaklılar tarafından tasfiye edilmesini teklif eder. Teklifin alacaklıların çoğunluğu tarafından kabul edilmesi ve konkordatonun ticaret mahkemesinde tasdik edilmesi ile borçlunun malvarlığındaki tasarruf hakkı sona ererek alacaklılara geçer. Alacaklılar kurulunun seçtiği tasfiye memurları, borçlunun mallarını tasfiye ederek alacaklılara dağıtırlar.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın